Miejsce
Sala fundacji 4R, Gliwice
ul. Dunikowskiego 10
(Budynek w podwórzu)
MAPA DOJAZDU >
Czas
11.10.2024 | Piątek
godz. 19.00 - 21.30
Koszt
Dobrowolne
wsparcie wydarzenia
Parking
miejski lub płatny
wielopoziomowy na
ul. Dunikowskiego 4
mapa dojazdu >
Bóg zaprasza nas na Święta!
Spotkajmy się jako wierzący z naszego miasta i regionu by wspólnie przeżywać Jom Kippur - Święto pojednania/przebłagania. Chcemy, aby był to czas pełen uwielbienia Jezusa, świętowania, czytania Słowa, jak również głębszego zrozumienia czym jest Jom Kippur i jakie jest jego prorocze znaczenie dla nas dzisiaj. Bóg zaprasza nas na swoje święta. Przyjmijmy Jego zaproszenie i zgromadźmy się razem w tym czasie!
Czym jest Święto Pojednania?
Jom Kipur jest dniem Szabatu, dniem wolnym od pracy. W tradycji Żydowskiej jest uważany za najważniejszy dzień w roku. To jedyny dzień postu nadany przez Boga jako przykazanie. To również dzień, kiedy Najwyższy Kapłan mógł wejść do Miejsca Najświętszego w Świątyni oraz przelać krew cielca lub kozła na ołtarzu jako ofiarę przebłagania za cały naród.
Czas Jom Kippur jest szczególnie nastawiony na powrót do Boga. Jest dniem głębokiej pokuty, swoistym bezpiecznikiem, który przypomina nam o potrzebie powrotu do Boga oraz o Jego pełnym miłości przebaczeniu i zbawieniu.
To również czas pojednania i przebaczenia wobec innych ludzi. Jesteśmy zaproszeni, aby przebaczyć, ale również prosić o przebaczenie. To trudna, ale i niezwykła Boża szkoła pokory, której oglądaliśmy świadectwa i przełomy.
Prorocze znaczenie
Święto Jom Kippur zwiastuje i przygotowuje nas na dzień Bożego sądu i czasu ostatniego.
To dzień spotkania z Panem twarzą w twarz. Jest to wielka łaska dająca szansę na dobre przygotowanie, skuteczne odrzucenie grzechu, aby „ten dzień nas nie zaskoczył jak złodziej”.
Jezus, który jest naszym Arcykapłanem, przelewa własną krew i składa samego siebie jako doskonałą ofiarę przebłagalną za grzechy Izraela oraz narodów. Ofiarę doskonałą, wieczną, nieskończenie lepszą niż krew kozłów i cielców. Dzięki Bożej łasce mamy dzisiaj swój udział w tej niezwykłej historii zbawienia.
Uwielbienie i świętowanie przez post.
Jom Kippur to święto inne od pozostałych. Chcemy spędzić ten czas wspólnie z Panem, poprzez uwielbienie i czytanie słowa, lecz później też chcemy rozpocząć świętowanie poprzez dzień postu i pokuty. Tym razem wyjątkowo nie spotkamy się przy stole, ale naszym pożywieniem będzie wyłącznie Słowo i Duch Święty. Zapraszamy na nauczanie w temacie święta i jego proroczego znaczenia dzisiaj. Spotkajmy się w tym czasie i stańmy razem jako Kościół naszego miasta!
Co mówi do nas Słowo Boże?
Księga Kapłańska 23: 26-32
Dalej Pan powiedział do Mojżesza: Dziesiątego dnia siódmego miesiąca jest Dzień Pojednania. Będzie to dla was zwołanie święte. Będziecie pościć i będziecie składać Panu ofiary spalane. W tym dniu nie będziecie wykonywać żadnej pracy, bo jest to Dzień Przebłagania, ażeby dokonano przebłagania za wasze winy przed Panem, Bogiem waszym. Każdy człowiek, który nie będzie pościł tego dnia, będzie wyłączony spośród swego ludu. Każdego człowieka, który będzie pracował tego dnia, wytracę spośród jego ludu. Żadnej pracy nie będziecie wykonywać. Jest to ustawa wieczysta dla wszystkich pokoleń, we wszystkich waszych siedzibach. Będzie to dla was uroczysty szabat. Będziecie pościli. Dziewiątego dnia miesiąca, wieczorem, to jest od wieczora do wieczora, będziecie obchodzić wasz szabat.
Kapłańska 16: 15-17
(Aaron) Potem zabije kozła jako ofiarę przebłagalną za lud, wniesie krew jego poza zasłonę i uczyni z tą krwią to samo, co uczynił z krwią cielca. Pokropi nią przebłagalnię
z góry i z przodu i dokona przebłagania nad Miejscem Świętym za nieczystości Izraelitów i za ich przestępstwa według wszystkich ich grzechów. To samo uczyni z Namiotem Spotkania, który znajduje się u nich - w środku ich nieczystości. Żaden człowiek nie będzie obecny w Namiocie Spotkania od chwili, kiedy Aaron wejdzie, aby dokonać obrzędu przebłagania w Miejscu Najświętszym, dopóki nie wyjdzie. Tak dokona przebłagania za siebie samego, za swój dom i za całe zgromadzenie Izraela.
Hebrajczyków 9: 1-14
Lecz Chrystus, który pojawił się jako arcykapłan [nowo] powstałych dóbr, [wszedł] przez większy i doskonalszy przybytek, nie ręką zbudowany, to jest nie [należący] do tego, co stworzone; wszedł [On] do świątyni nie z krwią kozłów i cieląt, ale ze swoją własną krwią, raz na zawsze, zapewniając [nam] wieczne odkupienie."
Hebrajczyków 10, 1-14
Tora bowiem, posiadając cień przyszłych dóbr, a nie sam obraz rzeczy, przez te same ofiary, corocznie ciągle składane, nie może nigdy udoskonalić tych, którzy się zbliżają. Czyż bowiem nie przestano by ich składać, gdyby składający je raz na zawsze oczyszczeni nie mieli już żadnej świadomości grzechów? Ale przez nie każdego roku [odbywa się] przypomnienie grzechów. Niemożliwe jest bowiem, aby krew cielców i kozłów usuwała grzechy. Następnie powiedział: Oto idę, abym spełniał wolę Twoją. Usuwa jedną [ofiarę], aby ustanowić inną. Na mocy tej woli uświęceni jesteśmy przez ofiarę ciała Jezusa Chrystusa raz na zawsze. Wprawdzie każdy kapłan staje codziennie do wykonywania swej służby, wiele razy te same składając ofiary, które żadną miarą nie mogą zgładzić grzechów. Ten przeciwnie, złożywszy raz na zawsze jedną ofiarę za grzechy, zasiadł po prawicy Boga, oczekując tylko, aż nieprzyjaciele Jego staną się podnóżkiem nóg Jego. Jedną bowiem ofiarą udoskonalił na wieki tych, którzy są uświęcani.
Mówca wydarzenia
Jakub Juraszus | Fundacja Miasto Chwały
Założyciel i lider inicjatywy Miasto Chwały. Wraz z żoną Olgą od wielu lat posługuje, tworzy i wspiera różne rzeczywistości chrześcijańskie.
Organizator spotkań, konferencji i koncertów uwielbienia. Jego pasją jest budowanie Kościoła, uwielbienie oraz dzielenie się Słowem Bożym.
Od wielu lat jest również zaangażowany w służbę pojednania chrześcijan oraz w dzieło przywracania hebrajskich korzeni wiary.
Z zamiłowania muzyk, zawodowo zajmuje się handlem.
Plan Wydarzenia
19.00 - uwielbienie
20.00 - nauczanie: Prorocze znaczenie Jom Kippur
20.45 - uwielbienie i modlitwa wstawiennicza
21.30 - Zakończenie